Nasazujeme DKIM - DomainKeys Identified Mail – podepisování emailů

Od 1 dubna mění jeden z největších poskytovatelů emailových schránek – seznam.cz pravidla pro přijímání emailů. Největší novinkou je povinná identifikace odesílatele pomocí DKIM podpisu.

K 1. Dubnu dojde k nasazení DKIMu u všech našich klientů.

 

Co je DKIM?

DKIM je technologie, která stvrzuje pravost odesílatele (tedy že daný email jste odeslali skutečně vy). Google tuto technologii má již nasazenu delší dobu, Seznam.cz (a jistě budou následovat i další) přistupuje k nasazení právě nyní (novinkou je jistě jeho přísné vyžadování).

 

Co se stane po nasazení DKIMu?

Seznam bude postupně přitvrzovat pravidla tak, že pokud se nepodaří pravost odesílatele ověřit, bude email končit ve schránce spamu, nebo nebude doručen vůbec.

Nenasazení DKIMu by mělo vážný dopad na účinnost emailových kampaní (email by byl doručen do mnohem méně schránek) a na doručení potvrzovacích emailů.

Protože chceme podpořit zásah vašich newsletterů (a protože taky nemáme rádi spam), nasazujeme DKIM u všech našich klientů a to zdarma.

 

Pozor na nastavení Vašeho poštovního klienta

Po nasazení identifikace pomocí DKIM je nezbytné, aby všechny emaily odesílané z vaší emailové schránky byly odesílány skutečně z našeho SMTP serveru (SMTP server je server, který se stará o odeslání emailu).

 

Nejčastější chybou bývá:

  1. Máte více emailových schránek (typicky na více doménách) a email odesíláte pouze přes jednu schránku (např. pavla@mojefirma.cz odesíláte ze serveru, na kterém je pavla@druhafirma.cz)

  2. Váš poskytovatel připojení k internetu blokuje odesílání emailů z cizího SMTP serveru a vyžaduje odesílání všech emailů přes jeho emailové servery (typicky smtp.volny.cz)

    V tomto případě je nutné, aby Váš poskytovatel připojení k internetu povolil naše SMTP servery (sdělte mu názvy všech Vašich domén + IP adresy 78.24.9.81, 78.24.14.28, 78.24.14.90, 93.185.102.10)

 

Jaké jsou další dopady nasazení DKIMu?

Pomocí DKIMu lze snadno ověřit, zda jste určitý email odeslali skutečně vy. To má dopad např. i na kvalitu emailových kampaní – pokud budete rozesílat nezajímavý, neprofesionálně zpracovaný newsletter, bude pro příjemce snadnější se zbavit jeho odběru (pokud hodně příjemců označí Váš newsletter za spam, bude snadnější přiřadit toto „špatné skóre“ právě Vám)

Co když používám pro rozesílání cízí službu?

smartemailing.cz - smartemailing používá pro rozesílu své vlastní domény s vlastním nastavením DKIMu. U této služby není třeba nic řešit.

Zaslat dotaz k tomuto modulu